Шахрайство з правової позиції

Обман та зловживання довірою з ціллю заволодіння чужим майном
шахрайство в україні

Про шахрайство в Україні

Існує досить багато способів заволодіння чужим майном, у цій статті ми розповімо про такий розповсюджений спосіб як шахрайство. Напевно кожний з нас хоча б раз стикався з цим явищем, але все ж таки давайте визначимо, що таке шахрайство, саме з правової позиції. Отож, стаття 190 КК (Кримінального Кодексу України), визначає шахрайство як заволодіння чужим майном, або ж отримання права на майно за допомогою обману, чи зловживання довірою.

Як ми бачимо, законодавство визначає два шляхи заволодіння чужим майном: обман, та зловживання довірою. А також те, що предметом шахрайства може стати не тільки майно, але й право на майно. Це означає протиправне отримання відповідних документів на право володіння майном, наприклад, договору дарування, розписки. Головна ж особливість шахрайства — те, що у момент вчинення протиправних дій, жертва шахраїв впевнена у законності того що відбувається, добровільно віддає власне майно. Втім, ця добровільність є результатом обману, або ж зловживання довірою жертви.

Шахрайство шляхом обману, це повідомлення заздалегідь неправдивих відомостей, або ж замовчування важливих фактів, що має на меті заволодіння чужим майном. Обман може здійснюватися у різних формах, у тому числі, усно, на папері, за допомогою підробки документів, спілкуванню у електронному форматі, тощо. У той же час, зловживання довірою — це створення і використання зловмисником довірчих, дружніх, або навіть родинних відносин з жертвою, з ціллю скористатися ними для заволодіння її майном.

Існує кваліфікація ознак шахрайства, які тягнуть за собою особливо тяжке покарання, наприклад:

  • якщо шахрайство здійснюється повторно;
  • шахрайство за попередньою змовою групою осіб;
  • здійснення шахрайських дій, що призвели до значних збитків (100-250 неоподатковуваних мінімумів), у великих розмірах (250-600 неоподатковуваних мінімумів), у особливо великих розмірах (понад 600 неоподатковуваних мінімумів);
  • а також шахрайство вчинене за допомогою незаконних операцій, використовуючи електронно-обчислювальну техніку.

Покарання за шахрайство в Україні носить досить широкий характер. Починаючи з штрафу у 30 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, і до 10-12 років позбавлення волі з конфіскацією майна. Також існують категорії специфічних видів шахрайства, за які передбачено окреме покарання: шахрайство з фінансовими ресурсами, заволодіння печатками, штампами, документами, та ін. Крім того, за шахрайство у мілкому розмірі передбачена адміністративна відповідальність, зі сплатою штрафу у 10 неоподатковуваних мінімумів, або адміністративний арешт до 10 діб. Щоб дізнатися більше, або отримати правову допомогу, звертайтеся до наших адвокатів АО “Інвікта”!